Jak ustalić budżet ślubny? Najważniejsze wskazówki

Mówi się, że dobry plan to podstawa. Nie inaczej jest, jeżeli chodzi o organizację ślubu i przyjęcia weselnego. W tym przypadku nie ma raczej mowy o poleganiu na ślepym losie, szczególnie kiedy w grę wchodzą wydatki. Przygotowujecie się do najważniejszego dnia w Waszym życiu? Sen z powiek spędza Wam temat wydatków? Sprawdźcie, co powinniście uwzględnić, planując budżet. Odkryjcie także, jak możecie go sprytnie obniżyć, nie rezygnując przy tym z własnej wizji tego wydarzenia. 

Zorientujcie się, jak wyglądają ceny rynkowe poszczególnych usług 

Zazwyczaj większość Par Młodych, które rozpoczynają swoje przygotowania do ślubu i wesela nie ma pojęcia, na jakie koszty musi się przygotować. Dobrze jest więc zorientować się w tym temacie. Można wówczas dowiedzieć się ile trzeba zapłacić za osobę w okolicznych lokalach, jaki koszt wiąże się z wynajęciem zespołu lub DJ’a oraz jak wyglądają ceny w przypadku fotografa, kamerzysty, dodatkowych barmanów czy innych usługodawców z branży ślubnej. Sporym wydatkiem może być także alkohol, zwłaszcza jeżeli nie chcecie nic klasycznego, lecz bardziej wyszukane trunki. 

Podejmijcie wstępne decyzje 

Na tym etapie ustalicie pewne wstępne szczegóły, jak to, ile jesteście w stanie zapłacić za osobę w restauracji, jaka muzyka pojawi się na przyjęciu oraz czy przygotujecie dla swoich gości jakieś dodatkowe atrakcje. Warto jednak zauważyć, że jest to bardzo wstępny budżet, który zapewne jeszcze ulegnie zmianom. Musicie bowiem doliczyć mniejsze wydatki takie jak zaproszenia ślubne, dekoracje samochodu czy kościoła oraz swoje stroje. Zwykle takie kwestie zamykają się w kilku tysiącach złotych, chociaż jak wiadomo – każdy ma inne wymagania i możliwości.  

Budżet, którym dysponujecie, a wydatki – jak zabrać się do planowania? 

Jeżeli znacie już orientacyjne koszty i podjęliście wstępne decyzje co do tego, jak ma wyglądać ceremonia i przyjęcie – czas na nieco większe szczegóły. Musicie określić, ile chcecie na wszystko wydać. Dla jednych górną granicą będzie 30 tysięcy złotych i nie będą chcieli jej przekraczać. Inni natomiast zwiększą ten budżet do 80 tysięcy złotych, co daje większe możliwości.  

Wiele zależy w tym przypadku od tego, czy wszelkie koszty ponosicie samodzielnie, czy może pomagają Wam bliscy. Zdarza się, że rodzice biorą na siebie całkowite lub częściowe wydatki np. te związane z opłaceniem sali weselnej i organizacją samego przyjęcia w lokalu. Jednak w tym przypadku pamiętajcie, aby wszystko z nimi uzgodnić. Najważniejsza będzie liczba gości, ponieważ to oni de facto zadecydują o ostatecznym koszcie imprezy. 

Sami płacicie za wszystko? Zwróćcie uwagę, aby nie przeceniać swoich możliwości. Nie możecie liczyć na to, że ślub i przyjęcie zwróci się z kopert otrzymanych od gości. W tej sytuacji bywa różnie, dlatego warto mieć w głowie gotowe scenariusze, które uchronią Was od przykrych zdarzeń. Najlepiej, jeżeli opieracie swój budżet na zgromadzonych oszczędnościach. Jeżeli ich nie macie, możecie zdecydować się na kredyt – ważne jednak, aby była to świadoma decyzja. 

Gotowa pomoc z sieci czy wybór specjalisty? 

Internet to kopalnia wiedzy, nic dziwnego, że wiele Par Młodych szuka tam pomocy podczas przygotowań do ślubu. W sieci można znaleźć wiele bardzo dobrych arkuszy pomagających usystematyzować wszelkie wydatki. Zwracają one także uwagę na drobniejsze aspekty, o których być może zdarzy się Wam zapomnieć jak np. kwiaty i podziękowania dla rodziców, dodatkowa oprawa instrumentalna ceremonii, transport dla gości weselnych czy koszt wynajęcia samochodu, którym Wy pojedziecie do ślubu. Wbrew pozorom takich drobnych kwestii może być naprawdę sporo.  

Jeżeli więc nie wiecie jak podejść do budżetu ślubnego od początku lub co więcej, nie macie czasu na przeliczanie wszystkiego i sprawdzanie, czy faktycznie o niczym nie zapomnieliście – skorzystajcie z pomocy specjalisty. Doświadczony Wedding Planner będzie w stanie okiełznać wszystkie koszty, zapanuje nad chaosem i oszczędzi Wam nerwów lub co gorsza – nieprzyjemnych niespodzianek. Chociaż wielu osobom taka usługa kojarzy się ze sporymi wydatkami, to uwierzcie – obecnie nie jest to luksus, lecz komfort, na który warto sobie pozwolić i robi to coraz więcej osób. Dzięki konsultantowi ślubnemu możecie być pewni, że uwzględnicie wszelkie szczegóły i zamkniecie się w ustalonym przez siebie budżecie. 

Jak obniżyć wydatki i zmieścić się budżecie ślubnym? 

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań, jakie można usłyszeć od Par Młodych jest to jak można obniżyć wydatki ślubne, nie rezygnując przy tym z wizji ślubu i przyjęcia. Możliwości w tym przypadku jest kilka. Przede wszystkim warto wybierać terminy poza sezonem. Najbardziej oblegane są miesiące wakacyjne. Decydując się na wesele jesienią lub zimą, można sporo zaoszczędzić. Ponadto dobrym pomysłem jest też organizacja przyjęcia w inny dzień niż sobota, która także jest najbardziej popularna. W ten sposób zredukujecie koszt wesela nawet o 15-20%. 

Możliwe jest też ograniczenie wydatków, stawiając na konkretny styl, z którym wiążą się mniej kosztowne dekoracje lub nowoczesną opcją zaproszeń wirtualnych. Takich pomysłów i “asów w rękawie” Wedding Plannerzy mają naprawdę sporo. Dlatego wydatek związany z tego typu usługą warto przewidzieć w swoim budżecie jako pierwszy. 

POWIERZ SWÓJ ŚLUB PROFESJONALISTOM

NEWSLETTER

Subskrybuj nasz newsletter

Created by Jakub Wojtoń

All Rights Reserved © 2020

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na ich użycie